pondělí 22.5.

Cesta proběhla nad očekávání dobře a bez jakýchkoliv problémů. Chata Na Souši nás přivítala řízkem s bramborovou kaší. Moc jsme neotáleli a po krátkém poledním klidu jsme se hnedle vrhli na úvod do týdenního tématu ptačí říše. Vyrobili jsme vlastní dřevěné ptáčky, postavili jim hnízda, zašli na procházku po šipkách, posbírali „krmení“, zapojili jsme i čtení s porozuměním a nesměl chybět záznam do našich deníčků. Na skvělý oběd navázal místní kuchař opět vynikajícími špagetami. Příjemnou tečkou za celým dnem bylo usínání všech dětí takřka ihned.. 🙂 Dobrou noc a těšíme se na další zážitky, které přinese zítřejší den.

úterý 23.5.

Dnešní den jsme zažili první snídani a stálo to za to, stejně jako ostatní jídla. 🙂 Ještě před snídaní nechyběla rozcvička (pochopitelně s ptačí tématikou :). Během dopoledního programu jsme nasbírali listí a další materiál pro nadcházející výrobu káně lesní. Když bylo všeho dost, pustili jsme se do osvědčeného batikování triček. Před obědem jsme stihli ještě napsat pohledy. V průběhu odpoledního programu jsme se vrhli na výrobu káně z přírodního materiálu a bádali jsme s pracovními listy o jejím životě. Před večeří jsme stihli ještě procházku po okolí, vylovili jsme „vajíčka vodních ptáků“ z nedalekého potoka a zastavili se na hrázi přehrady Souš. Večer jsme zvládli zapsat do deníku poslední zážitky a dokonce proběhla i bojovka za kouzelným ptačím stromem. Zítra pokračujeme… 🙂 Všechny děti jsou v pořádku a spokojené.

středa 24.5.

Říká se „třetí kritický den“. U nás bylo dnes nejkritičtější odřené koleno… 🙂 Dopoledne jsme procvičili (nenápadně) matematiku v blízkém lese. Chladné počasí nás ale vyhnalo zpět do chaty, tak jsme se pustili do vázání náramků z korálků s písmeny a dalšími motivy – povedená práce nejen jako další památka na letošní školu v přírodě. Poté jsme se přesunuli na jeden z pokojů a luštili jsme hádanky na téma lesní zvěře a rostlin. Také jsme řešili bludiště se zvířecím koloběhem života. Po opět vynikajícím obědě jsme se vydali na odpolední výlet. A stálo to za to! Mraky ustoupily, sluníčko se na nás usmálo a mohli jsme si tak užít válení sudů na sjezdovce, spatřili jsme skutečného orla mořského v letu, prošli si místní kaskádu několika vodopádů, posbírali „vajíčka“ dravých ptáků a posbírali mnoho a mnoho diamantů – semen z vzácné květiny, kterou se právě kouzelní draví ptáci živí. Vše jsme si zodpovědně zapsali do deníčků, dali si domácí koláč k druhé večeři a celý den jsme zakončili společnou písničkou, která se mírně zvrhla v dámskou jízdu (chlapci spokojeně chrněli), proč ne… 🙂 Dobrou noc a zítra se opět přihlásíme, jak to všechno dopadlo.

čtvrtek 25.5.

Taje ptačí říše odhaleny. Necelé čtyři dny nám trvalo, abychom se zdárně dostali až na konec naší cesty. Hnedle po snídani jsme se vrhli na budování „ptačí rezervace“ s hnízdy a ochranou proti predátorům. Podmínky pro získání kouzelného ptactva jsme měli vše z předešlých dní (vajíčka a krmení), chybějící vodu jsme nasbírali v nedaleké tůňce a bylo to. Pak už jen čekat, zda se zadaří. Čekání jsme si krátily lesní stezkou se záludnými otázkami a hlavolamem. Po obědě nás překvapila nečekaná kontrola KHS, která nám naštěstí cestu za naším cílem nijak nenarušila. Strava dle očekávání pod vzorným dohledem, dokumentace bez nedostatků a dokonce jsme dostali pochvalu za uklizené pokoje (naštěstí se kontrola zjevila krátce po bodování). 🙂 Náš program ale nešel stranou a řešili jsme rébusy ze života včel, kluci z páté třídy nám udělali přednášku se zajímavostmi z jejich ptačího bádání například i s autentickými nahrávkami zpěvu ptáků. Pak už nezbývalo takřka víc než se vydat na závěrečnou „cestu za pokladem“, na jejímž konci jsme ke štěstí nás všech objevili vylíhnutá kuřátka – klaplo to! 🙂 Zdánlivě jsme měli hotovo, ale před večeří jsme stihli ještě oslavit narozeniny a byli jsme tak připraveni na večerní program. Tradiční diskotéka (tentokrát pod širým nebem) nesměla chybět. V rámci doprovodného programu jsme opékali marshmallows, špekáčky a chléb. Jen se zaprášilo… Šup do hajan a ráno se těšíme už jen na zvířátka v liberecké ZOO. A samozřejmě na Vás!

foto zde https://photos.app.goo.gl/JHrWaMBLurr9CVo66